Trim

Trim

Diniz Adient daha önceki bilinen adıyla Major SKT otomobil koltuğu, koltuk karkası ve koltuk kılıfı üretim alanında Türkiye’nin en büyük firmalarından biridir.

Diniz Adient Diniz Holding ve Adient Firması’nın ortak bir iştirakidir.

1994 yılından beri, her yıl uzmanlığımızı gelişmiş üretim tesisleri, seçilmiş malzemeler ve yenilikçi mühendislik takımımızla birleştirerek arttırıyoruz. Gücümüzü yüksek nitelikli çalışanlarımız, hassas süreçlerimiz ve her bir ürün için uzmanlaşmış çözüm odaklı depolama ve taşıma koşullarından alıyoruz.

Farklı otomobil ana sanayi firmalarının her türlü ( kumaş, vinil-suni deri ve gerçek deri) orijinal otomobil koltuk kılıfları, başlık kılıfları ve kapı panellerini kesiyoruz ve dikiyoruz.

Bursa’da bulunan fabrikamızda Renault Clio ön koltuk kılıfları, Honda Civic komple koltuk kılıfları (ön ve arka), Mercedes Otobüs başlık kılıflarını, Gönen’de bulunan ADİN adlı fabrikamızda Renault Clio ön koltuk kılıfları, Nissan Micra komple koltuk kılıfları ve Ford Transit – Connect başlık kılıflarını üretiyoruz.

ADİN, Diniz Adient’in 2017 yılında Gönen’de kurulan otomobil koltuk kılıfı kesim & dikim fabrikasıdır.

ADİN, Diniz Adient’in tüm süreçlerini daha da geliştirerek uygulamıştır, Diniz Adient ve Adient şirketleri tarafından yıllarca biriktirilen tüm uzmanlık doğrudan ADİN’e aktarılmıştır. Dolayısıyla ADİN, hali hazırda yılların bilgi birikimiyle otomobil koltuk kılıfları üretmektedir.
ADİN, üretim tesislerinde gerekli tüm bölüm ve faaliyetlere sahiptir. Koltuk kılıf hammaddeleri (rulo kumaşlar, plastik profiller, iplikler, rapeller … vs) hammadde malzeme depolarında kabul işleminden geçerek stoklanır.

Rulo kumaş ve plaka kumaş, vinil, sünger, halı malzemeleri hammadde malzeme ambarından kesim bölümüne aktarılır. Kesim işlemi, serim işlemi ile başlayan kılıf üretim sürecinin başlangıç noktasıdır. Kesilecek olan tüm malzemeler önce kesim hazırlığı için serim masalarına serilir. Kesim makinesine transfer edilir ve kesim, ileri teknoloji CNC Kesim makineleri ve pres makinesinde yapılır.

Kesik parçalar CNC özellikli en üst seviye kalite ve teknolojideki dikiş makinelerinin kullanıldığı dikiş prosesine aktarılır. Dikiş prosesinde projelere, malzeme çeşitlerine kılıf çeşitlerine göre ayrılmış hatlar oluşturulmuştur. Dikiş prosesi yalın üretim esasları ve gereksinimlerinin uygulandığı hat akışına dayanır. Ürün ve proses poka yoke ekipmanları ve çözümleri halihazırda en iyi kalite seviyesi için kullanılmaktadır.

Kalite, müşterilerimizin artan beklentilerini aşmak için ana odak noktalarımızdan biridir. Hammadde kabulünden müşteriye ulaşıma kadar tüm süreçler ve ürünler, deneyimli kalite ekibi tarafından kontrol ve dokümante edilir.

Ürün paketlenmesi her müşteriye özel, ürün kalitesini ve maliyetlerin düşürülmesini de dikkate alarak farklı ambalaj türlerini gerçekleştirdiğimiz en iyi iş uygulamalarımızdan biridir.

Ürün geliştirmenin ilk aşamalarından başlayarak her aşamada şeffaf iletişimle müşterilerimizle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.